sobota, 23 lutego 2013

Kiedy zacząć przygotowania?

Decyzja podjęta! Chcemy mieć dzieci!
Tylko... kiedy? Jak się przygotować, do ciąży, do porodu, do rodzicielstwa? To skąd się dzieci "biorą" wiemy;) Ale przed nami poszukiwanie odpowiedzi na wiele innych pytań.
Moment...
oboje uznaliśmy i przekonaliśmy się poprzez czytanie (czytanie i czytanie) że w młodej matce zdrowy... płód! Nie chcę tutaj atakować rodziców którzy zdecydowali się na potomstwo później, ale jak każdy ginekolog powtarza: biologicznie najlepiej zajść w ciążę w 21-23 roku życia. Ja ten okres mam za sobą, ale wśród planowanych ciąż uważam się za młodą planującą.
Pośród wielu obaw w sprawie "mamy z indeksem", ostatecznie stwierdziłam że SIĘ DA.

Na ostatniej wizycie u ginekologa dowiedziałam się że przygotowania do zajścia w ciąże należy zacząć o 2 miesięcy wcześniej. W internecie przeczytałam że nawet 12 miesięcy, ale myślę że jeżeli kobieta nie pali, nie pije przesadnie dużo alkoholu, nie faszeruje się lekami, dopalaczami, narkotykami i fast foodem to rok jest przesadą.

Przygotowania należy zacząć od (2 miesiące przed zajściem):

 • odstawienia antykoncepcji hormonalnej, dać organizmowi czas na wypłukanie
 • zadbania o aktywność fizyczną, regularny sport min. 2-3 razy w tygodniu, chociaż przez 30 min., wystarczy basen, szybszy spacer albo fitnes
 • zmiany diety, na bogatą witaminy i składniki mineralne, odstawić słodkie, tłuste jedzenie, w trakcie ciąży kobieta zbiera dodatkowe 8-10 kg 
 • obserwacji cyklu, może pomóc lekarzowi na pierwszych wizytach i kobiecie będzie łatwiej ustalić dni płodne
 • wyleczenia zębów, uuu... nie znoszę wizyt u stomatologa, ale już dawno słyszałam że ciąża negatywnie wpływa na uzębienie, płód "wysysa" witaminy i minerały z kobiety 
 • rzucenia palenia, nadużywania alkoholu i używek, tego chyba nie trzeba tłumaczyć
 • zrobienia badań krwi i szczepień, pomimo że na początku ciąży w ramach NFZu lekarz kieruje ciężarną na kompleksowe badania warto wykonać je jeszcze przed zajściem, szczególnie warto dowiedzieć się czy jest się nosicielem wirusa toksoplazmozy (lepiej nim być;)), czy przechodziło się różyczkę (jeżeli nie, to warto się zaszczepić)
 • zacząć przyjmować kwas foliowy, mój lekarz powiedział że bez obaw mogę zacząć brać go przed ciążą, nie zaszkodzi a napewno pomoże dziecku, kosztuje ok. 10zł, są też inne, kompleksowe preparaty
Warto dla świętego spokoju, zrobić sobie listę wyprawki z przykładowymi kosztami, żeby móc się przygotować finansowo. Nie ma co ukrywać że na początek czeka nas spory wydatek, przy średnio niskich cenach ok. 2-3 tys zł. Uświadomienie sobie że to nas czeka zaoszczędzi stresu.

A Wy jak przygotowywałyście się do ciąży?

1 komentarz :

 1. Bardzo przydatne informację są u ciebie. Na pewno będę wpadać częściej i ci kibicować w ciąży. My też się będziemy starać o dzidziusia chociaż w moim przypadku to nie będzie takie proste. Zapraszam do mnie, jak to w moim przypadku wygląda ;)
  Pozdrawiam http://wiolka44.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń